Göteborgs Konståkningsklubb Synchro logo
Göteborgs Konståkningsklubb Synchro
Fotboll
 

Styrelse

för Göteborgs Konståkningsklubb Synchro
Alla

Om föreningens uppdrag och styrelsens roll

Föreningen har som ändamål att bedriva sin idrottsliga verksamhet i enlighet med idrottsrörelsens verksamhetsidé, samt med särskild målsättning att öka intresset för synkroniserad konståkning som sport i Sverige.

Verksamheten ska också ge barn och ungdomar möjlighet att genom konståkning få ett ökat umgänge, bättre fysik och möjlighet att mentalt utmana sig själva. Föreningen ska samtidigt aktivt verka för en dopingfri idrott.

Styrelsen består av ordförande samt övriga ledamöter och utser inom sig vice ordförande, sekreterare, kassör och andra befattningshavare som behövs. Vid förhinder för ledamot inträder suppleant enligt den turordning som fastställts av årsmötet.

Styrelsen får även utse adjungerad ledamot. En sådan ledamot har inte rösträtt men kan efter beslut ges yttrande- och förslagsrätt samt tilldelas uppdrag inom styrelsens arbete.

Läs mer
Här hittar du dokument och kompletterande information om föreningens formella ramar och arbete.
Det åligger styrelsen särskilt att
⚖️
Regelverk
Tillse att lagar, bindande regler och föreningens stadgar följs i verksamheten.
📋
Planering
Verkställa årsmötets beslut, planera, leda och fördela arbetet inom föreningen.
💼
Ansvar
Ansvara för föreningens medel, tillställa revisorerna underlag och förbereda årsmöte.
Styrelsen för säsongen 25/26
Ordförande
Emma Alö
Vice ordförande och kassör
Patricia Gonzalez Johansson
Ledamot
Lorna Fletcher
Ledamot
Stellan Aspenström
Ledamot
Ullrika Sellman